10 zdravotních výhod akupunktury

Akupunktura je forma alternativní medicíny a akupunktura má mnoho různých zdravotních přínosů. Tato unikátní léčebná praxe je jedním z pilířů tradiční čínské medicíny . Praxe akupunktury byla navržena před rokem 2500 př. n. l. v Číně a na konci 20. století si získala celosvětovou popularitu díky mnoha zdravotním přínosům akupunkturních sezení.

Možná jste obeznámeni s akupunkturou, protože je to alternativní terapie, která je běžně k vidění v televizních pořadech nebo ve filmech, snadno rozpoznatelná pomocí jehel. Někomu může akupunktura vadit, protože lidské tělo se stává jehelníčkem – ale ty drobné jehličky nejsou tak děsivé.

Tato technika čínské medicíny má dnes mnoho následovníků, protože pomáhá zmírňovat bolesti, může předcházet určitým nemocem a může zlepšit celkové zdraví a pohodu. Níže se dozvíte více o výhodách akupunktury spolu s přehledem toho, co je akupunktura.

Jak funguje akupunktura?

Tato prastará praxe je výsledkem starověké čínské filozofie dualistické kosmické teorie, známé také jako jin a jang . Jin působí jako pasivní a temný princip a jang funguje jako aktivní a světelný princip. Starověcí praktikující věřili, že jin představuje zemi a jang představuje nebesa a že tyto dvě síly existují v lidském těle i v celém přírodním vesmíru.

Jakákoli nemoc v těle byla tedy považována za způsobenou nerovnováhou mezi Yin a Yang, která narušila qi neboli životní sílu těla. Čchi je síla, která proudí 12 drahami v těle, přičemž každý obrat je spojen s odpovídajícím hlavním viscerálním orgánem, jako jsou játra, ledviny, srdce atd.

Cílem akupunktury je obnovit tok qi tím, že nastolí rovnováhu mezi Jin a Jang a vnese do těla harmonii. Proto je obnovení toku čchi jednou ze známých výhod akupunktury.

Akupunktura se provádí tak, že akupunkturista vkládá malé kovové jehly do vaší kůže a pod ní ležící tkáně ve velmi specifických tlakových bodech. Každý z těchto různých tlakových bodů může zmírnit různé bolestivé body a zaměřuje se na léčení různých oblastí těla. Říká se, že jehly odblokují meridiány nebo dráhy pro zlepšení toku qi a obnovení optimálního zdraví.

Zdravotní přínosy akupunktury

Mnozí, kteří praktikují a dostávají akupunkturní terapii, tak činí z nesčetných důvodů, protože akupunktura má mnoho zdravotních přínosů. Jehličky jsou velmi drobné, takže sotva cítíte, jak procházejí epidermis. A i když cítíte trochu bolesti, je to popsáno jako pocit, jako byste kousli mravence. Někdy, když akupunkturní jehla zasáhne tlakový bod, je to popisováno jako „lahodná bolest“, která je příjemná. Proto se nepohodlí při zacházení s jehlami stává bezvýznamným, protože akupunktura má mnoho zdravotních výhod.

Níže jsou uvedeny některé příklady zdravotních přínosů akupunktury:

1. Úleva od bolesti hlavy

Akupunktura se již dlouho používá k léčbě bolestí hlavy. Studie ukazují , že akupunktura prokazatelně snižuje náchylnost k migrénám a jejich frekvenci. Akupunkturní sezení dokonce poskytuje pocit relaxace, přičemž je bez drog a minimálně invazivní. Pozoruhodné je, že akupunktura na bolesti hlavy je volitelná léčba, přírodní lék a mohla by být skvělou volbou, pokud byste se chtěli vyhnout praskání léků proti bolesti.

Volba akupunktury místo léků proti bolesti na předpis by mohla být moudrá volba. Léky proti bolesti na předpis přicházejí s dlouhým seznamem negativních vedlejších účinků, včetně potenciálního poškození ledvin a jater v dlouhodobém horizontu.

2. Snížení napětí krku, úleva od bolesti zad a kloubů

Dnes mnoho světských úkolů zanechává v lidech nejrůznější bolesti. Nošení těžké pracovní tašky může způsobit napětí v krku a bolest v zádech. Kromě toho může každodenní práce na klávesnici notebooku nebo dokonce psaní textových zpráv způsobit bolesti krku, kloubů v kloubech a dalších kloubů na rukou a pažích. Tyto druhy bolesti mohou být extrémně nepříjemné a někdy vysilující. Akupunktura by mohla poskytnout úlevu od bolesti bez léků na tyto druhy bolesti a zároveň léčit zánět a otok v těchto oblastech. Pokud se bojíte jehlic, vězte, že jsou tenké a pružné, takže je při zapichování téměř necítíte.

3. Snížení stresu z akupunkturních sezení

Každodenní shon může být neuvěřitelně vyčerpávající a stresující. Někdy může být zvládání pracovních a domácích požadavků příliš mnoho. Bohužel nadměrný stres může mít za následek řadu zdravotních problémů a projevit se fyzickými příznaky, jako je vysoký krevní tlak nebo bolest šíje. Z tohoto důvodu je třeba stres řešit dříve, než se vymkne kontrole. Pokud máte potíže s relaxací, výzkum ukazuje , že akupunktura by mohla potenciálně zmírnit a snížit stres snížením stresového hormonu.

4. Zlepšený imunitní systém

Předpokládá se, že akupunktura zlepšuje váš imunitní systém tím, že bojuje proti patogenům. Navíc může zmírnit příznaky nachlazení a snížit počet dní, kdy zůstanete nemocní. Klinické studie ukazují, že akupunktura je prospěšná i pro pacienty s rýmou nebo pacienty trpící alergiemi a astmatem, protože léčba může tyto příznaky zmírnit.

5. Zvýšená energie a zlepšená duševní jasnost

Akupunktura je prý skvělá pro zlepšení toku čchi nebo energie. Když jsou meridiány odblokovány akupunkturními jehlami, ten, kdo akupunkturní ošetření dostává, může cítit návaly zvýšené energie a zlepšené duševní jasnosti. Není neobvyklé, že se po akupunktuře cítíte produktivnější a energičtější. To je jedna z méně známých výhod akupunktury, ale také jedna z nejvýznamnějších.

6. Akupunktura podporuje lepší spánek

Studie ukazují , že ti, kteří dostávají akupunkturu, mohou zlepšit spánkové vzorce, protože odblokování meridiánů má za následek tok energie a lepší krevní oběh. Hormony zodpovědné za spánek by mohly fungovat optimálně, což má za následek lepší spánek. Bylo prokázáno, že akupunktura pomáhá pacientům trpícím chronickými poruchami spánku, jako je nespavost. Bylo také prokázáno, že má lepší účinek na spánkový režim než prášky na spaní.

7. Akupunktura může poskytnout úlevu od zažívacích zdravotních problémů

Trávení a zdraví střev jsou spojeny s vaším celkovým zdravím. Špatné střevo má za následek nejen střevní problémy, ale také hormonální problémy a může způsobit další bolesti. Akupunktura může pomoci regulovat trávicí systém a je prospěšná pro ty, kteří čelí gastrointestinálním onemocněním, jako jsou vředy, nadýmání a kyselý reflux.

8. Snižuje příznaky neurologických poruch

Akupunktura se také v současnosti používá jako alternativní medicína k léčbě neurologických poruch, jako je Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba. Výsledky klinických studií naznačují, že akupunktura by mohla zmírnit symptomy těchto neurologických onemocnění a pomoci zlepšit řečové a motorické funkce pacientů.

9. Pomáhá kontrolovat krevní tlak

S vyššími stresovými zaměstnáními a nárůstem úrovně obezity je nyní vysoký krevní tlak u dospělých častější než kdy jindy. Akupunktura spolu s dalšími léčebnými postupy, jako jsou udržovací léky, může pomoci snížit vysoký krevní tlak. Je to proto, že akupunktura podporuje lepší činnost srdce a zlepšuje průtok krve a krevní oběh; tím zmírňuje tlak v žilách a tepnách.

Ale mějte na paměti, že akupunktura může být použita pouze jako doplňková léčba pro západní medicínu, pokud jde o zdraví srdce. Ti, kterým byly předepsány léky, musí dodržovat rady svého kardiologa, aby dosáhli optimálního zdraví.

10. Podporuje zotavení ze zranění

Akupunktura je skvělý nástroj pro zlepšení rekonvalescence po zranění nebo pooperační rekonvalescenci. Při použití spolu s jinými terapiemi a léky by mohl urychlit dobu zotavení a podpořit rychlejší rehabilitaci. Wellness a imunitní podpora, kterou akupunktura poskytuje, stimuluje přirozené léčebné schopnosti těla.

Je akupunktura pro vás to pravé?

Můžete mít prospěch z akupunktury za předpokladu, že vyhledáte radu jak od svého lékaře, tak od licencovaného akupunkturního praktika. Pokud se nebojíte malých jehlic a dáváte přednost přírodním prostředkům, akupunktura by mohla pomoci předcházet a zmírňovat některé neduhy. Cena akupunktury bude záviset na tom, kde žijete, ale obecný rozsah je mezi 75 USD až 100 USD za sezení. Léčebná sezení se liší v délce a obvykle trvají 10 až 30 minut, což vám dává dostatek času na odblokování vašich energetických kanálů a umožnění proudění qi.

Ačkoli je akupunktura formou alternativní medicíny, je to něco, co byste měli přenechat těm, kteří jsou v této oblasti dobře vyškoleni. Na rozdíl od bylinných léků a jiných alternativních řešení, jako je   Tuina masáž , akupunktura zahrnuje jehly. Přestože jsou tyto jehly tenké a ohebné, chyba v jejich aplikaci vám může způsobit více škody než užitku, zvláště pokud nakonec narazíte na důležité nervy. Pamatujte, že akupunkturní jehly se dotýkají kůže i spodních tkání.

To je důvod, proč je důležité navštívit licencovaného a zkušeného lékaře akupunktury.