9 příčin ztracené chuti k jídlu

Každý někdy ztratí chuť k jídlu, ale co ti, kteří mají ztrátu chuti k jídlu neustále? Někdy vám jídlo prostě nepřipadá přitažlivé, prostě ho nemůžete sníst, prostě nemáte hlad nebo vám jídlo může způsobit trochu nevolnosti. Na tom, že se občas stane ztráta chuti k jídlu, není nic špatného, ​​ale nechává nás to naléhavou otázku: co způsobuje ztrátu chuti k jídlu?

Ztratit chuť k jídlu může způsobit cokoli od zdravotních potíží a poruch příjmu potravy až po stres a obecné nemoci. V tomto článku se blíže podíváme na některé z nejčastějších příčin ztráty chuti k jídlu, abyste lépe porozuměli tomu , proč možná nechcete jíst.

Samozřejmě je samozřejmé, že pokud trpíte ztrátou chuti k jídlu po delší dobu nebo máte z toho obavy, ujistěte se, že jste si promluvili se svým lékařem, abyste zjistili, zda existují nějaké základní příčiny nebo základní zdravotní stavy způsobující ztracená chuť k jídlu.

Níže jsou uvedeny některé běžné příčiny ztráty chuti k jídlu:

1. Virové nebo bakteriální infekce

Když mluvíme o virových a bakteriálních infekcích, je to ve vztahu k obecným nemocem, jako je chřipka nebo žaludeční štěnice. Důvodem, proč často ztrácíme chuť k jídlu, když jsme nemocní, je to, že naše tělo produkuje chemikálie známé jako cytokiny jako součást naší imunitní reakce.

Výsledkem je, že potlačují naši chuť k jídlu a odkládají nás od jídla, když je nám nejhůř. Je to jen součást procesu hojení a nemít hlad pár dní, když máte brouka, je naprosto normální.

Pokud jste nemocní, vězte, že ztráta chuti k jídlu je běžná. I když možná budete chtít zkusit sníst alespoň něco, i když nemáte hlad, když jste nemocní, můžete si být jisti, že znovu získáte energii, když vám bude lépe.

2. Stres a úzkost

Když se cítíme ve stresu nebo úzkosti, tělo produkuje adrenalin – označovaný také jako hormon boje nebo útěku . To zpomaluje trávicí systém , což nám může zabránit v pocitu hladu a způsobit ztrátu chuti k jídlu.

Ne každý zažívá ztrátu chuti k jídlu, když je ve stresu, protože někteří lidé pociťují ještě větší hlad, když jsou ve stresu. Úzkost pravděpodobně způsobí ztrátu chuti k jídlu než stres, nicméně velké životní stresy mohou některým lidem chuť k jídlu zcela odebrat.

Stres vyvolávající životní události, jako jsou rozchody, smrt milovaného člověka a finanční tlak, to vše může způsobit, že se tyto pocity stresu a úzkosti zesílí a naše chuť k jídlu by se mohla zároveň snížit.

3. Další psychologické faktory pro ztrátu chuti k jídlu

Naše duševní zdraví může mít obrovský dopad na naši chuť k jídlu a na to, kolik jíme. Stavy jako deprese mohou zcela zabít naši chuť k jídlu díky produkci hormonu kortikotropinu. To je důvod, proč je tak snadné ztratit zájem o jídlo, když jste v depresi. Ne každý, kdo má deprese, ztrácí zájem o jídlo, ale mnozí ano.

Kromě toho může ADHD často vést k zapomínání jíst několik dní v kuse. To je často způsobeno hyperfokusem nebo rozptýlenými myšlenkovými pochody.

Některé stavy duševního zdraví, které jako symptom ztratily chuť k jídlu (jako je ADHD a deprese), mohou být genetické. Zkontrolujte výsledky testů DNA , abyste zjistili, zda vás vaše DNA nevystavuje vyššímu riziku těchto stavů.

4. Některé léky mohou snížit chuť k jídlu

Existuje obrovský seznam léků, které mají potenciální vedlejší účinek ztráty chuti k jídlu, který je uveden jako jeden z vedlejších účinků. Pokud zažíváte toto, první věc, kterou byste měli udělat, je zkontrolovat příbalovou informaci, zda užíváte léky. Opioidní léky proti bolesti, antidepresiva, antibiotika, léky na ADHD a léky na diabetes 2. typu jsou jen některé příklady typů léků, které mohou potlačit vaši chuť k jídlu.

Váš lékárník má spoustu informací. Lékárník vám může říci , zda ztráta chuti k jídlu je častým vedlejším účinkem. Například dexedrin a další léky na ADHD jsou známé tím, že způsobují menší chuť k jídlu nebo zapomínání jíst.

Zapomínání na jídlo může ovlivnit vaše každodenní fungování, protože pokud nejíte dostatečně, nemůžete podávat nejlepší kognitivní ani fyzické výkony.

5. Poruchy příjmu potravy nebo poruchy příjmu potravy

Mnoho poruch příjmu potravy zahrnuje omezení spotřeby jídla. Jezení velmi málo záměrně po dlouhou dobu může omezit vaši přirozenou chuť k jídlu a způsobit, že se rychle zasytíte. Není to dobré pro vaše tělo a může časem způsobit poškození a může být život ohrožující, pokud se neléčí.

6. Alkoholismus nebo zneužívání návykových látek

Existuje mnoho příznaků alkoholismu, ale jedním z nejběžnějších je ztráta veškerého zájmu o jídlo, protože alkohol se stává vaším hlavním zájmem. Mnoho lidí, kteří trpí alkoholismem, skončí podvyživeni , protože jejich závislost na alkoholu předčí potřebu sebepéče a zajištění vyvážené stravy.

Jinými slovy, někteří alkoholici se mnohem více zajímají o alkohol než o jídlo.

Stejně tak ti, kteří zneužívají látky a berou drogy rekreačně, také ztrácejí zájem o jídlo.

7. Chronická bolest

Může vás bolest přimět zapomenout na jídlo a způsobit ztrátu chuti k jídlu ? Absolutně. Když máte silnou bolest, vaše neurony a centrální nervový systém se soustředí na to.

Je těžké to ignorovat, může vám to způsobit nevolnost a také to může vést k potlačení chuti k jídlu.

Některé z nejběžnějších stavů, které způsobují chronickou bolest a v důsledku toho vedou ke ztrátě chuti k jídlu, jsou bolesti z migrény, fibromyalgie a bolesti při artritidě.

9. Zažívací problémy

Stavy jako IBS a IBD mají bolestivé příznaky, jako jsou žaludeční křeče a nadýmání. Navíc často způsobují průjem a střevní křeče. To vše nás může odradit od myšlenky jíst, i když máme hlad, protože bolest může být dost intenzivní a dlouhotrvající.

Když IBS způsobí, že náš žaludek je nafouknutý a nafouknutý, můžeme to zaměnit za pocit plnosti nebo pocit, že bychom neměli jíst.

Kromě toho konzumace jídla může příznaky IBS zhoršit, takže můžete mít tendenci přestat jíst, dokud úplně nevymizí.

9. Věk

Někteří lidé začínají mít s přibývajícím věkem menší hlad . Může to být způsobeno tím, že někteří starší lidé produkují více hormonu peptidu YY , díky kterému se rychleji cítíte sytí.

I když je v pořádku mít nižší chuť k jídlu, musíte se ujistit, že nezhubnete příliš rychle a že neskončíte s nedostatkem živin.