10 způsobů, jak hacknout chemické látky v mozku a cítit se šťastněji

Co je štěstí a jak moc to souvisí s chemickými látkami ve vašem mozku? Pro některé lidi je štěstí pocit radosti nebo potěšení. Pocit štěstí však typicky vzniká kombinací unikátního koktejlu chemických hormonálních reakcí ve vašem mozku. Vylučované chemické látky v mozku nejsou vždy vyvážené, a proto můžete mít občas pocit, že jste obzvlášť náladoví, smutní, šťastní nebo u vytržení, ale ne vždy znáte důvod proč. Tento článek představí čtyři nejdůležitější mozkové chemické látky, které jsou zodpovědné za vaše štěstí. Tyto mozkové chemické látky mohou mít velký vliv na vaši náladu a ovlivnit vaši duševní, fyzickou a emocionální pohodu. Jakmile si projdeme tyto čtyři mozkové chemické látky spojené s pocity štěstí, dostaneme se k 10 příkladům způsobů, jak můžete nabourat chemické látky do mozku.

dopamin

Dopamin je známý jako „hormon dobré nálady“ a je silně spojen se systémem odměn v mozku . Tato mozková chemická látka nás motivuje k tomu, abychom jednali směrem k cílům, touhám a potřebám, a zároveň posiluje potěšení, když těchto cílů dosáhneme. Tento nárůst hormonů pro dobrý pocit nás může povzbudit a motivovat a pomoci nám usnadnit učení. Například poté, co dostanete kompliment nebo dostanete odměnu za splnění úkolu, dostanete do mozku příval dopaminu. Na opačném konci jsou prokrastinace, pochybnosti o sobě a nedostatek motivace spojeny s nízkou hladinou dopaminu.

Oxytocin

Oxytocin je další hormon dobrého pocitu známý jako „hormon lásky“ nebo „hormon mazlení“. Oxytocin je zásadní pro navázání vazby s někým a budování zdravých vztahů. Tento hormon je spouštěn intimitou a blízkostí, například při orgasmu mužů a žen, a matkami při porodu a kojení . Když je produkován oxytocin, může pomoci vytvořit pocity důvěry, propojení a bezpečí. Výzkum ukazuje, že když jsme nadšení ze společenského angažmá, dostaneme nával oxytocinu, který nás přiměje ještě více se socializovat. To je pro nás nezbytné k vytvoření silných vazeb a lepších sociálních interakcí.

Endorfiny

Endorfiny jsou skupinou chemických látek známých jako „opiátové peptidy“. Endorfiny jsou hormony pro dobrý pocit, které se uvolňují během cvičení nebo fyzické aktivity a mohou v nás zanechat pocit naprosté blaženosti. Ale co když nemáte dostatek endorfinů? Nízké hladiny endorfinů jsou spojeny s emocionální a fyzickou bolestí a zvýšeným rizikem závislosti.

Serotonin

Serotonin je jedním z nejznámějších „hormonů štěstí“ a jednou z nejdůležitějších mozkových chemických látek spojených s pocity štěstí. Serotonin působí na regulaci nálady a je vylučován, když se cítíte významní nebo důležití. Osamělost a deprese jsou však běžné , když serotonin chybí. Tento jev by mohl být důvodem, proč mladí dospělí spadají do gangu, a trestná činnost jim může dát určitou formu identity a vlastní důležitosti.

Jak hacknout mozkové chemikálie spojené se štěstím

Za naše štěstí jsou zodpovědné dopamin, serotonin, oxytocin a endorfiny. Být v pozitivním stavu může mít významný vliv na naši motivaci, produktivitu a postoj k životu. Různé události a situace mohou spustit kaskádu těchto mozkových chemických látek, ale můžeme se záměrně pokusit způsobit jejich proudění. Níže je 10 způsobů, jak hacknout chemické látky v mozku:

1. Hrajte si se svým mazlíčkem

Hraní nebo hlazení vašeho mazlíčka může zvýšit produkci chemických látek v mozku, jako je oxytocin, endorfiny a dopamin. Je to proto, že interakce s vaším mazlíčkem může vytvořit prožitek spojení a podpořit produkci oxytocinu.

2. Oslavujte malé výhry

Dopamin je mozková chemická látka, která je spojena s mozkovým systémem odměn. Místo toho, abychom jen oslavovali, když jsme dosáhli cílové čáry, měli bychom také pamatovat na oslavu malých výher, abychom uvolnili dopamin a udrželi nás motivovaní. Oslavte to tím, že si dopřejete svůj oblíbený dezert nebo si pořídíte malý dárek.

3. Dávejte a přijímejte objetí

Dávání nebo přijímání objetí může pomoci zvýšit tok oxytocinu. V rozhovoru pro The Guardian Dr. Paul Zak vysvětluje, že mezilidský dotek má několik lékařských výhod, jako je snížení kardiovaskulárního stresu a zlepšení imunitního systému. Chcete-li získat zdravou dávku oxytocinu, Dr. Zak doporučuje osm objetí každý den.

4. Dávejte dárky často

Když dostáváme dárky, zvyšuje se nám hladina oxytocinu. Dejte svým kolegům, přátelům a rodině malé dárky, které pomohou posílit pracovní nebo osobní vztahy. Kromě toho, když dostáváte dary, praktikujte vděčnost , abyste si připomněli svou hodnotu v životě. To může způsobit zvýšení serotoninu a zanechá vás pocit štěstí.

5. Získejte trochu slunce

Získání denní dávky vitamínu D je důležitější, než si myslíte. (Jen nezapomeňte na opalovací krém.) Naše kůže absorbuje UV záření, což podporuje produkci serotoninu. Příliš mnoho ultrafialového světla může způsobit zdravotní problémy, jako je zvýšené riziko rakoviny kůže a vrásek. Abyste svou pokožku ochránili, naneste si před odchodem z domova vrstvu opalovacího krému a snažte se, aby vaše vystavení slunci nepřesáhlo 20 minut.

6. Cvičení

Cvičení může způsobit uvolnění endorfinů. Kromě toho může pravidelné cvičení také podporovat produkci serotoninu a dopaminu. Nemusíte jít na super intenzivní cvičení, abyste sklidili tyto odměny. Jakýkoli druh cvičení obvykle uvolňuje endorfiny.

7. Více se smějte

Smích je jedním z nejjednodušších způsobů, jak stimulovat uvolňování endorfinů. Nemusíte navštěvovat komediální show, abyste se více zasmáli. Místo toho buďte kreativní a snažte se najít různé věci, kterým se během dne zasmějete.

8. Aromaterapie

Vůně vanilky a levandule je spojována se zvýšenou produkcí endorfinů. Uchovávejte svíčky nebo difuzéry s vůní vanilky a levandule kolem svého domu nebo v autě, abyste navodili pocit pohody a zvýšili endorfiny.

9. Uvolněte se

Upřednostňování relaxačních aktivit je důležité pro naši duševní i fyzickou pohodu. Je to proto, že relaxace může vyvolat produkci hormonů dopaminu, endorfinů a serotoninu. Ať už rádi chodíte na masáž, meditujete nebo čtete knihu, je pro nás důležité udělat si čas sami na sebe.

10. Vařte a jezte

Existuje mnoho provedených studií, které zjistily, že jídlo může zlepšit naši náladu. Bylo zjištěno, že koření v jídle zvyšuje endorfiny, zatímco o tucích a cukrech je známo, že zvyšují hladinu dopaminu. Kromě toho, místo abyste vařili sami, vezměte přítele nebo někoho blízkého, aby vás doprovodil. Interakce a vaření pro jinou osobu může zvýšit hladinu oxytocinu.