5 osvědčených zdravotních výhod hořké čokolády

Hořká čokoláda je považována za jednu z nejlepších potravin pro zdraví vašeho mozku a celkovou náladu a navíc je nabitá životně důležitými živinami, které jsou prospěšné pro vaše zdraví. Hořká čokoláda nemusí některým lidem chutnat tak dobře jako mléčná, ale můžete si na její chuť zvyknout a začít si ji užívat jako pochoutku. Vyměnit tyčinku mléčné čokolády za hořkou čokoládu je mnohem zdravější volba.

Hořká čokoláda je fantastickým zdrojem hořčíku a zdravých antioxidantů a zlepšuje průtok krve do mozku. Zvláště výhodné je jíst bio hořkou čokoládu s vysokou koncentrací kakaa. Ve skutečnosti je syrové kakao jednou z nejzdravějších rostlinných superpotravin, které můžete jíst.

Je to kakao, které se nachází v hořké čokoládě, které poskytuje většinu zdravotních výhod, takže si vyberte hořkou čokoládu s vysokou koncentrací, jako je čokoládová tyčinka, která obsahuje 70 % kakaa, nebo ta, která je vyrobena z organického kakaa. Vysoce kvalitní hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa nejenže poskytne více zdravotních výhod než jiné druhy čokolády, ale bude také obsahovat méně cukru a méně kalorií.

Stejně jako jsou lidé často překvapeni, když slyší o zdravotních přínosech červeného vína, mnoho lidí je překvapeno, když slyší o všech zdravotních přínosech konzumace čokolády. Konzumace hořké čokolády může snížit stres, zlepšit zdraví mozku a dokonce může pomoci v boji proti známkám stárnutí. Níže je 5 zdravotních výhod konzumace tmavé čokolády:

1. Vynikající zdroj hořčíku

Existuje mnoho důvodů, proč je důležité přijímat hořčík do vaší stravy , a hořká čokoláda je na hořčík velmi bohatá. Hořká čokoláda obsahuje přibližně 65 mg hořčíku v jedné dávce 1 unce (28 gramů). To je více než 15 % doporučeného denního příjmu hořčíku.

Dostatek hořčíku je prý dobrý pro zdraví mozku, duševní zdraví a může dokonce zlepšit vaši celkovou náladu regulací dopaminu v mozku. Hořká čokoláda může také pomoci zmírnit menstruační křeče díky vysokému obsahu hořčíku. Hořčík pomáhá uvolnit svaly a může zastavit produkci sloučenin, které signalizují křeče.

2. Fantastický zdroj antioxidantů

Antioxidanty jsou důležité, protože chrání vaše mozkové buňky před poškozením volnými radikály. Volné radikály napadají vaše mozkové buňky, ale antioxidanty dokážou volné radikály bojovat a neutralizovat.

Antioxidanty nás chrání před srdečními chorobami, rakovinou a dalšími nemocemi. O některých superpotravinách je známo, že obsahují spoustu antioxidantů. Mezi tyto superpotraviny patří borůvky, acai a kapusta. Kakao obsažené v kvalitní hořké čokoládě však obsahuje ještě více antioxidantů než tyto superpotraviny. Je to proto, že hořká čokoláda je nabitá organickými sloučeninami, které fungují jako antioxidanty. Patří mezi ně polyfenoly, flavanoly a katechiny.

3. Hořká čokoláda podporuje lepší zdraví pokožky

Jíst hořkou čokoládu, která obsahuje alespoň 70 % kakaa, má řadu výhod pro krásu. Může zvýšit vlhkost pokožky, vyživit pokožku, chránit pokožku před poškozením sluncem a snížit vzhled vrásek. Tyto výhody pro krásu jsou způsobeny obsahem antioxidantů, vitamínů a minerálů v hořké čokoládě. Hořká čokoláda s vysokou koncentrací kakaa je bohatá na vitamíny A, B1, C, D a E, plus železo a vápník. Kakao je také zdrojem manganu, který napomáhá vstřebávání živin do pokožky.

Vzhledem k tomu, že poškození sluncem je častým problémem krásy, vězte, že konzumace tmavé čokolády může pomoci. Flavonoly obsažené v hořké čokoládě mohou chránit před poškozením sluncem, zlepšují prokrvení pokožky a zlepšují celkovou hydrataci vaší pokožky.

4. Bojuje s úzkostí a zvyšuje vaši náladu

Všichni máme občas náladu. Mnozí z nás se často cítí depresivní, úzkostní, smutní, frustrovaní a vystresovaní. Hořká čokoláda obsahuje značné množství hořčíku, základního minerálu, o kterém je známo, že snižuje stres a zlepšuje náladu. Hořčík potlačuje uvolňování stresového hormonu kortizolu. Hořčík je něco, co potřebujeme v naší stravě, ale neobsahuje ho mnoho potravin, a proto mnoho lidí jí hořkou čokoládu pro její obsah hořčíku.

Hořčík zvyšuje naše hladiny serotoninu, neurotransmiteru zlepšujícího náladu. To je důvod, proč tolik lidí věří, že hořčík může přirozeně bojovat proti depresi, dokonce úspěšněji než antidepresiva na předpis.

Hořčík také stabilizuje hladinu cukru v krvi. Nízká hladina cukru v krvi může způsobit, že se budete cítit úzkostně nebo náladově, a proto se po konzumaci čokolády můžete cítit šťastnější.

5. Zlepšuje funkci mozku

Je důležité, aby v mozku existovala zdravá cirkulace krve, aby byla zajištěna zdravá funkce mozku. Krevní tok do mozku dodává vašemu mozku kyslík a živiny, které potřebuje k fungování.

Hořká čokoláda může zlepšit průtok krve do mozku, protože flavanoly v hořké čokoládě mohou stimulovat výstelku tepen k produkci oxidu dusnatého. Oxid dusnatý uvolňuje tepny, což snižuje odpor proti průtoku krve. Vzhledem k tomu, že lepší průtok krve vede ke zlepšení funkce mozku, konzumace tmavé čokolády může skutečně zlepšit funkci mozku.

Je známo, že kakao zlepšuje kognitivní funkce, soustředění, paměť, zrak, náladu, řeč a produktivitu. Vzhledem k tomu, že kakao obsahuje stimulanty, jako je kofein a teobromin, je přirozené, že se vaše produktivita po konzumaci hořké čokolády zvýší.