Zdravotní přínosy Matcha

Zelený čaj je již léta propagován jako nutriční zdroj, zejména zelený čaj matcha. Výhody přidání matchy do vašeho jídelníčku jsou nespočetné.

V poslední době zelený čaj matcha neustále stoupá na popularitě a dokonce předčil celolistový zelený čaj jako oblíbený nápoj pro zdraví dbalé, protože má mnoho propagovaných výhod matchy. Všude, kde se můžete jít najíst, od kaváren a kaváren po restaurace a pekárny, je pravděpodobné, že najdete nápoj, dezert nebo dokonce jídlo, které obsahuje prášek ze zeleného čaje matcha v té či oné formě. Existuje mnoho způsobů, jak konzumovat matcha, a chutná skvěle.

Listy zeleného čaje Matcha pocházejí ze stejné rostliny jako celý listový zelený čaj, ale způsob jejich pěstování se mírně liší. Rostliny jsou ponechány ve stínu po dobu posledních 20-30 dnů procesu růstu, než jsou sklizeny pro matcha. Tato nucená tma zvyšuje jejich produkci chlorofylu, jednoho z hlavních antioxidantů, kterým je zelený čaj matcha známý a který dává prášku jeho typický zelený odstín.

Ve skutečnosti jsou to antioxidanty, které jsou jedním z primárních zdravotních přínosů matchy.

Výhody matchy a jejích zdravotních vlastností jsou nepopiratelné, ale někteří skeptici poukazují na to, že mnoho z těchto tvrzení je podpořeno populačními studiemi, nikoli experimentálními výzkumy. Nicméně pozitivní výsledky v těchto populačních studiích byly předmětem zájmu zdravotníků. Koneckonců, pokud lidé na celém světě zaznamenají zlepšení zdravotního stavu po přijetí matchy do své stravy, je to fakt, který nelze ignorovat.

Takže, co přesně je matcha? Proč je prášek ze zeleného čaje matcha tak nutriční elektrárnou a jak můžete zařadit více matcha do svého jídelníčku?

Co přesně je Matcha?

Matcha je jemně mletý prášek vyrobený z vysoce kvalitních lístků zeleného čaje. Ve skutečnosti je slovo „matcha“ doslovně přeloženo jako „práškový čaj“. Lístky zeleného čaje se zbaví stopky, zbaví žilek, usuší se a poté se melou jako kámen, aby vznikl jemný, zářivý zelený prášek. Matcha se často konzumuje v celé Asii, především v Japonsku, Číně a sporadicky v kapsách jihovýchodní Asie. Nejkvalitnější matcha prášek pochází z Japonska. Tam se po staletí používá při tradičních čajových obřadech a zůstává jedním z nejoblíbenějších nápojů v zemi.

Matcha má výraznou zemitou, téměř ořechovou chuť, která se mírně liší od zeleného čaje vyrobeného z celých lístků. Zelený čaj vyrobený z prášku matcha chutná méně hořce než čistý zelený čaj a je sladší, s pikantnějším a jemnějším koncem. Když lidé do matcha latte přidají mandlové mléko a trochu sladidla, v tomto okamžiku začne matcha v nápoji chutnat oříškově, sladce, hladce a uspokojivě.

Matcha prášek se dodává v různých kvalitách a texturách, ale obecně může být omezen na tři různé kvality : ceremoniální, kulinářské a průmyslové. Prášek matcha průmyslové kvality se obvykle používá při výrobě doplňků a vitamínů.

Zdravotní vlastnosti a výhody prášku Matcha

Zelený čaj obsahuje třídu antioxidantů zvaných katechiny , které pomáhají chránit vaše řetězce DNA a mohou pomoci zabránit růstu nádorů. Matcha konkrétně obsahuje vyšší množství katechinu zvaného epigalokatechin galát (EGCG), který může pomoci zvýšit schopnost vašeho těla spalovat tuky.

Matcha prášek byl také chválen pro svůj potenciál snížit riziko srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu a může pomoci při hubnutí. Studie provedené na subjektech s vysokým cholesterolem naznačují, že dieta, která obsahuje pravidelné požívání zeleného čaje matcha, může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu. Matcha navíc získává svůj nádherný zelený odstín díky přítomnosti chlorofylu . Vědecká komunita je rozdělena v názorech na účinky chlorofylu na vaši pokožku, ale je to silný antioxidant, který může mít další pozitivní účinky na vaše zdraví.

Zajímavé je, že sloučeniny v zeleném čaji matcha mohou být schopny zvýšit hladinu p53 , což je protein, který pomáhá bojovat proti rakovinným buňkám. Vzhledem k tomu, že více než 50 % rakovin sdílelo mutace p53, je pravděpodobné, že prášek ze zeleného čaje matcha může ve skutečnosti mít skutečné vlastnosti v boji proti rakovině.

Dalším aspektem, který odlišuje prášek matcha od běžného celolistového zeleného čaje, je způsob jeho konzumace.

Když si připravíte konvičku zeleného čaje, listy se nechají louhovat v horké vodě po požadovanou dobu a poté se vyhodí, přičemž si s sebou vezmou všechny jejich zdravotní vlastnosti (kromě těch, které byly namočené ve vodě).

Když ale pijete matcha prášek, spotřebováváte celý list, a tím požíváte všechny dobroty, které lístky zeleného čaje nabízejí.

Jak vyrobit tradiční zelený čaj Matcha

Zelený čaj Matcha může být zdravou náhradou (nebo příležitostnou alternativou) vaší ranní kávy nebo jej můžete vypít jako odpolední vyzvednout. Jeho vlastnosti kofeinu se liší od vlastností kofeinu velmi důležitým způsobem.

Kofein z šálku kávy způsobuje, že hladiny inzulínu a glukózy rychle stoupají, což vytváří ten „nervózní“ nervózní pocit spojený s příliš velkým množstvím jednoho šálku. Naproti tomu kofein obsažený v zeleném čaji se váže s další složkou, L-theaninem , která zpomaluje vstřebávání kofeinu vaším tělem. L-theanin je spojován se zlepšenou mentální čistotou a sníženou úrovní úzkosti a stresu, což může vysvětlovat, proč pijáci matcha hlásili zlepšení výkonných funkcí po přechodu z kávy na matchu.

Chcete-li připravit šálek zeleného čaje matcha, prosejte asi ¼ čajové lžičky prášku matcha do 2 uncí horké vody. Prosévání je důležitým krokem, protože matcha má tendenci se snadno shlukovat. Pomocí metličky nebo šlehače míchejte matchu ze strany na stranu nebo cik-cak, dokud se matcha úplně nerozpustí a navrchu nezůstane pěkná vrstva pěny. Přidejte dalších 6 uncí horké vody nebo napařeného mléka a vychutnejte si matchu jako latte.

Existuje mnoho dalších způsobů, jak konzumovat matchu, například přidáním přísady matcha prášku do smoothies, dezertů , palačinek a dalších.

Ať už jej konzumujete jakkoli, vězte, že konzumujete velmi zdravou přísadu (zejména pokud se jedná o vysoce kvalitní formu matcha prášku z Japonska.)

Výhody matchy jsou nepopiratelné a navíc skvěle chutná, takže přidání matchy do vašeho jídelníčku je výhra.