Nejlepší typy terapie při úzkosti

Některé typy terapií jsou známé tím, že jsou lepší než jiné, pokud jde o léčbu úzkosti. Je důležité si uvědomit nejlepší typy terapie úzkosti, protože terapie je drahá a chcete mít jistotu, že dostáváte správný typ pomoci.

Úzkost je pocit emocionálního strádání, neklidu, starostí nebo strachu a může se stát chronickým nebo se může objevit bez zjevného důvodu. Chronická úzkost může mít vážný dopad na kvalitu vašeho života, osobní vztahy, pracovní výkon a duševní zdraví.

Ať už máte chronickou úzkost ve formě vtíravých úzkostných myšlenek, generalizované úzkostné poruchy (GAD), sociální úzkosti, fobie nebo posttraumatické stresové poruchy (PTSD), příznaky úzkosti mohou být pro některé lidi vysilující.

Pokud trpíte úzkostí, vězte, že ji lze zvládnout a léčit. Prvním krokem ke zlepšení je vždy to, aby vás váš lékař poslal k psychiatrovi, abyste mohli být správně diagnostikováni. Protože existuje mnoho různých typů úzkostných poruch, je důležité vědět, co vaši úzkost způsobuje a jaký typ úzkostné poruchy máte. Je také důležité pochopit, které typy terapie úzkosti jsou pro vás nejlepší.

Terapie je velmi účinná léčba úzkosti, zvláště pokud najdete správného terapeuta. Mnoho lidí, kteří trpí úzkostí, chodí na terapii kromě toho, že používají přírodní léky na úzkost, jako je cvičení, CBD olej, kava kava a příroda. To funguje u mnoha lidí, což znamená, že ne všichni lidé trpící úzkostí zjistí, že potřebují léky na předpis.

Různé typy terapie úzkosti

Účelem terapie je zpracovat své úzkostné myšlenky, naučit se strategie zvládání a pokusit se zjistit kořen své úzkosti. V terapii se také můžete naučit jednu z nejúčinnějších strategií zvládání úzkosti, která se nazývá seberegulace. To je, když se naučíte, jak regulovat svůj vlastní nervový systém, což je klíčové, protože když jste úzkostní, máte tendenci mít dysregulovaný nervový systém .

Je důležité si uvědomit, že úzkostné poruchy a způsob, jakým ovlivňují lidi, se mezi jednotlivci velmi liší a každý má jinou závažnost příznaků.

Proto často zjistíte, že vaše terapeutická sezení jsou šitá na míru podle toho, jak vás vaše úzkost ovlivňuje a jaký dopad má na váš život. Váš poradce nebo terapeut s vámi prozkoumá vaše možnosti a etický terapeut vás odkáže na jiného terapeuta, který praktikuje jeden z dalších typů terapie úzkosti, pokud to nefunguje.

Níže jsou uvedeny některé z nejlepších typů terapie úzkosti a proč:

Kognitivně behaviorální terapie

Kognitivně-behaviorální terapie (CBT) je nejběžnější formou terapie úzkosti. Mimo jiné byl vysoce účinný při léčbě generalizované úzkostné poruchy, fóbií a panických poruch.

Proces CBT spočívá v tom, že vaše myšlenky ovlivňují vaše emoce a chování v protikladu k vaší situaci. Cílem je pochopit svůj myšlenkový proces a vzorce chování, aby bylo možné ty negativní nahradit těmi, které jsou realistické, účinné a užitečné. Váš terapeut se pro to v podstatě stane koučem.

Dosažení úspěchu s touto formou terapie vyžaduje čas a praxi, a jakmile začnete rozpoznávat své spouštěče a chování, můžete začít zavádět zdravé mechanismy zvládání, které jste se v terapii naučili.

Somatická terapie

Somatická terapie je forma alternativní terapie, která se s velkým úspěchem používá u PTSD a dalších úzkostných poruch. Primárním cílem této terapie je změnit reakci traumatu na stres a další spouštěcí situace. Pomáhá člověku vyvinout nové způsoby, jak čelit svému traumatu, včetně použití fyzického doteku k regulaci úzkosti. Může zahrnovat:

  • Dechová cvičení
  • Povědomí o senzaci
  • Tělesné cvičení
  • Masáž
  • Taneční terapie
  • Uzemňovací cvičení

Expoziční terapie

To je ve skutečnosti součástí CBT a ukázalo se, že je vysoce účinná při léčbě fóbií, SAD a PTSD. Důvodem této terapie je, že nejlepší způsob, jak překonat něco, čeho se bojíte nebo z čeho máte obavy, je čelit tomu.

Tento proces zahrnuje, že jste pomalu seznamováni s předměty nebo situacemi, které způsobují úzkost. Provádí se pomocí systému známého jako systematická desenzibilizace. Jedná se o tři kroky:

  • Relaxační trénink, který vám pomůže bojovat s vaší úzkostí
  • Vytvoření seznamu vašich spouštěčů seřazených podle intenzity
  • Vystavte se vašim spouštěčům po určitou dobu, dokud neztratíte citlivost

Skutečné vystavení vašim spouštěčům lze provést jedním z několika způsobů. Váš psycholog bude ten, kdo určí metodu, ale tyto jsou nejběžnější:

  • Imaginární expozice, kde jste požádáni, abyste si živě představili svůj spouštěč
  • Expozice in vivo, kdy jste požádáni, abyste čelili svému spouštěči v reálném životě
  • Expozice virtuální reality, kde se výše uvedené kombinuje. Je to dobré zejména pro PTSD

Dialektická behaviorální terapie

Dialektická behaviorální terapie (DBT) se původně používala k léčbě hraniční poruchy osobnosti (BPD). Nyní se však používá k účinné léčbě řady úzkostných poruch. Zaměřuje se na to, aby vám pomohla určit, jak vypadá dialektický nebo opačný výsledek, a naučit se, jak toto vnímání změnit na něco pozitivnějšího.

Učí vás přijmout svou úzkost a zároveň pracovat na změně způsobu myšlení, aby to mělo menší dopad na váš život. Můžete se na to dívat tak, že se učíte milovat toho, kým jste, a zároveň se snažíte zlepšovat sami sebe, aniž byste změnili své jádro.

Existují čtyři klíčové dovednosti, které se vyučují s DBT:

  • Všímavost
  • Tolerance k tísni
  • Interpersonální efektivita
  • Emocionální regulace

Terapie přijetím a závazkem

Terapie přijetím a závazkem (ACT) se ukázala jako účinná při léčbě většiny úzkostných poruch. Ve svém jádru funguje tak, že vám pomůže stanovit a rozpoznat vaše životní hodnoty a cíle, než vám poskytne nástroje, které potřebujete, abyste mohli jednat způsobem, který jim odpovídá. Není to masivně běžné, ale může dobře fungovat jako alternativa k CBT.

Interpersonální terapie

Interpersonální terapie (IPT) je vynikající pro sociální úzkost a silně se zaměřuje na sociální role a vztahy. Naučíte se identifikovat mezilidské problémy, které byste mohli mít, jako je nevyřešený smutek a konflikty s vašimi blízkými, a pomůže vám to naučit se lepší sociální komunikaci. Učí vás zdravým způsobům komunikace a vyjadřování.

Arteterapie

Arteterapii lze popsat jako zážitkovou formu terapie, která nepoužívá verbální komunikaci. Má tendenci zahrnovat použití vizuálního umění k vyjádření emocí nebo cvičení všímavosti a relaxace. Může být použita jako samostatná terapie, ale častěji se používá ve spojení s CBT, aby se umožnilo lepší emocionální vyjádření.

Typy terapie úzkosti: Sečteno a podtrženo

Najít správného terapeuta není vždy snadné. I když zjistíte, který z typů terapií úzkosti vám nejvíce vyhovuje, stále musíte najít správného terapeuta. Dejte tomu pár sezení a věřte svému nitru. Pokud to není správný terapeut, zkuste někoho nového. Musíte se spojit se svým terapeutem, cítit se, jako by aktivně naslouchal a kladl otázky, a porozumět tomu, jaké jsou vaše problémy a jaké jsou vaše cíle.

Pokud vaše úzkost začala po konkrétním traumatu, možná budete chtít najít terapeuta, který se také specializuje na tento typ traumatu.

Pokud fyzický dotek pomáhá regulovat váš nervový systém, může být pro vás nejlepší somatická terapie. Existuje mnoho druhů terapií úzkosti a můžete dokonce kombinovat více než jednu. Mohli byste navštívit somatického terapeuta a také vyhledat talk terapii s poradcem, který se specializuje na trauma, nebo specialistou na CBT.

Pomoc je vždy k dispozici, protože existuje mnoho kvalifikovaných terapeutů a poradců, kteří mají úzkost jako jednu ze svých specializací. Pokud se potýkáte s úzkostí (nebo jinou duševní nemocí), je důležité vyhledat pomoc.

Terapeutická sezení jsou skvělým výchozím bodem a mohou vám pomoci porozumět své úzkosti a naučit se, jak ji utišit. Úzkost může mít někdy pocit, že má kontrolu nad vaším životem, ale vy máte moc tuto kontrolu vzít zpět.