Oxytocin: Přehled hormonu lásky

Když se oxytocin uvolní z mazlení, objetí nebo fyzické intimity, je to úžasný pocit. Oxytocin je skutečně hormon dobré nálady. Droga lásky , hormon mazlení a hormon lásky jsou všechny přezdívky pro důležitý hormon, oxytocin.

Hladiny oxytocinu mohou být ovlivněny různými faktory, jako je mazlení, sex, cvičení, objetí, fyzické vazby a hudba. Při orgasmu se může uvolnit vysoká hladina oxytocinu.

Zde je velmi zajímavý článek o tom, jak i dobrý pláč může uvolnit oxytocin. Pláč uvolňuje oxytocin a dobrý pláč nám může pomoci uklidnit se a snížit pocity emocionální bolesti.

Vzhledem k velmi pozitivnímu vlivu oxytocinu na naši náladu, duševní stav a energetickou hladinu je pro nás nezbytné porozumět všem výhodám a nevýhodám tohoto hormonu lásky. Oxytocin může pomoci spojit dva lidi ve vztahu, protože když se oxytocin uvolní z fyzické intimity nebo mazlení, je to pro páry pouto.

Oxytocin vám také pomáhá sblížit se s vašimi přáteli a členy rodiny, například tím, že je objímáte.

Věda o oxytocinu

Oxytocin je vytvářen hypotalamem v mozku a je ukládán a uvolňován do krevního řečiště hypofýzou. Elektrická aktivita v hypotalamu určuje úroveň produkce. Když se tyto malé neurony vzruší, uvolní se více oxytocinu.

Z evolučního hlediska je oxytocin velmi důležitý. Pomáhá ženám užít si sex, takže se chtějí tvořit, a primární funkcí oxytocinu je uvolňování během kontrakcí dělohy (porodu) a laktace. To má za následek silné pouto mezi matkou a dítětem, které mnoho žen zažívá při porodu a kojení.

Pokud jde o porod, uvolňování oxytocinu pomáhá bojovat s porodními bolestmi.

Zatímco oxytocin je dominantní během let výchovy dítěte, může také fungovat jako chemický posel. Kromě vazby mezi matkou a dítětem je oxytocin prominentní v sexuálním vzrušení, uznání, důvěře a romantických připoutanostech.

Serotonin, dopamin a oxytocin

Tato trojice neurotransmiterů je často označována jako hormony štěstí . To by byl serotonin, dopamin a oxytocin. Tyto tři hormony štěstí spolupracují a vytvářejí pocity štěstí v životě a pozitivní pocity, které mohou zaplavit tělo a mozek. Když jsme s někým, kdo nás přitahuje, nebo s někým, na kom nám hluboce záleží, náš mozek má tendenci zvyšovat hladinu serotoninu, dopaminu a oxytocinu najednou.

Pokud jste zvědaví, jak uvolnit více serotoninu, dopaminu a oxytocinu, měli byste si přečíst tento článek o tom, jak hacknout chemické látky v mozku .

Jaký je to pocit, když se uvolňuje oxytocin?

Ať už jde o mazlení s někým, na kom vám záleží, sex, orgasmus nebo dobrý pláč, oxytocin je dobrý, když se uvolňuje.

Oxytocin je uvolňován do krevního oběhu hypofýzou a posílá jej přímo do mozku. Když se oxytocin uvolní za správných okolností, má sílu podporovat silnější pouto, regulovat emocionální reakce a podporovat lepší sociální interakce.

Zde je návod, jak se oxytocin často cítí, když je uvolněn:

 • Pohodlný a klidný pocit , když jste kolem svých nejbližších přátel, rodiny, na které vám záleží, nebo vašeho partnera.
 • Hřejivý, rozmazaný pocit během konkrétních okamžiků štěstí, když jste s lidmi, na kterých vám velmi záleží.
 • Motýli v žaludku, když jste s někým, kdo vás sexuálně přitahuje.
 • Silná představa bezpečí a jistoty s romantickým partnerem nebo blízkými přáteli.

Uvolňování oxytocinu se může projevit mnoha různými způsoby z mnoha různých důvodů. Klíčovou odpovědí je však ohromující pocit štěstí a tepla, který jako by vyzařoval zevnitř.

Když se uvolňuje oxytocin, často cítíme, že naše tělo i mysl jsou ve stavu blaženosti. Je normální cítit se velmi uvolněně, šťastně a bezpečně.

Jak se oxytocin uvolňuje: Specifika

Diskutovali jsme o vědě za oxytocinem a o tom, jak se uvolňuje do krevního řečiště, ale nyní se budeme zabývat příklady definitivních akcí, které spouštějí uvolňování oxytocinu.

Oxytocin se většinou uvolňuje, když jsme s jinou osobou, ne když jsme sami. Obvykle je to někdo, na kom nám záleží, nebo někdo, s kým jsme romantičtí. Sebeuspokojení však může také vést k uvolnění oxytocinu, když jsme sami – stejně jako dobrý pláč.

Níže jsou uvedeny některé definitivní akce a příklady způsobů, jak uvolnit hormon dobré nálady oxytocin:

 • Pozitivní fyzický kontakt. Činnosti jako objímání, líbání, držení za ruce, držení, sex a mazlení mohou uvolňovat oxytocin.
 • Sociální vazba. Po dlouhou dobu vědci spojovali uvolňování oxytocinu s výchovou dětí a fyzickou intimitou. Nedávno však studie naznačují , že malé akty sociální vazby mohou uvolňovat oxytocin. Jedna studie zahrnující šimpanze odhalila souvislost mezi jednoduchým sdílením potravy a zvýšením hladiny oxytocinu.
 • Sex. Mezi orgasmy a hladinami oxytocinu existuje přímá souvislost. Během vyvrcholení způsobuje oxytocin spontánní vystřelení genitálních nervů, což má za následek intenzivnější zážitek. To je jeden z důvodů, proč se po orgasmu cítíme šťastní a klidní.
 • Kojení. Oxytocin se uvolňuje při stimulaci bradavek během sání při kojení. To podporuje uvolňování mateřského mléka přes bradavky.
 • Porod. Oxytocin hraje zásadní roli při porodu. Během porodu se oxytocin uvolňuje ve velkém množství, aby dále otevřel děložní čípek a bojoval proti bolesti. Po celá desetiletí lékaři dokonce používali syntetický oxytocin během porodu, aby byl zážitek pohodlnější.

Vědci stále objevují více o oxytocinu u lidí. Určitě bude více znalostí a porozumění o jeho vydání a jeho dopadu na nás v budoucnu.

Jak zvýšit hladinu oxytocinu

Víme, jak dobře se cítíme díky oxytocinu. Naštěstí existuje mnoho přírodních způsobů, jak zvýšit hladinu oxytocinu:

 • Fyzický dotek a intimita. Oxytocin je přímo spojen s fyzickými vztahy a společenskými setkáními. Sex, objímání, mazlení a dokonce i masáže mohou přirozeně zvýšit hladinu oxytocinu. Pokud dostanete masáž, fyzický dotek by mohl uvolnit oxytocin.
 • Cvičení. Vysoce intenzivní tréninky ukazují velké zvýšení hladiny oxytocinu ihned po cvičení. Jiné formy cvičení, jako je jóga, také prokazatelně zlepšují hladiny oxytocinu. 
 • Hudba. Existuje šokující úroveň důkazů, které korelují hudbu a vysoké hladiny oxytocinu. Jak při poslechu vaší „dobré nálady“ hudby a zpěvu se ukazuje, že zvyšují uvolňování oxytocinu.

Silný účinek oxytocinu

Nízká hladina oxytocinu může být spojena s pocity deprese a chronické úzkosti. Vědci pokračují v hlubším porozumění účinkům oxytocinu.
Nelze popřít, že oxytocin hraje zásadní roli v našich životech a našich vztazích, ať už jde o rodinné svazky nebo milostné vztahy I když existuje silná vazba mezi fyzickou intimitou a hormonem lásky, existuje také mnoho způsobů, jak mohou svobodní lidé získat zdravou dávku oxytocinu.