Co způsobuje pomalé zpracování informací?

Někteří lidé velmi rychle zpracovávají nové informace a reagují na ně a jiní mají opožděnou reakci nebo pomalé schopnosti zpracování informací.

V mnoha ohledech je lidský mozek jako počítač. Ukládá, vyvolává a zpracovává informace nebo vstupy, stejně jako to dělá počítač. Jeho schopnost právě to může ovlivnit mnoho faktorů , jako je genetika, věk, nemoc nebo dysfunkce.

Jak rychle můžeme přejít od pochopení něčeho k jednání na základě toho, se označuje jako „rychlost zpracování“. Některé příklady rychlosti zpracování v akci zahrnují rozpoznání vizuálních vzorů, vyvolání telefonního čísla, řešení jednoduché matematické rovnice a rozhodování na základě nových informací, které jste právě obdrželi.

Rychlost zpracování se liší od člověka k člověku a je často označována jako „rychlost myšlení“. Zatímco někteří lidé jsou schopni zpracovat informace velmi rychle, jiným může trvat dvakrát tak dlouho, než dospějí ke stejnému závěru. Ti s pomalým zpracováním informací často stále skončí se správnou odpovědí nebo dokonale vhodnou odpovědí, jen ne tak rychle.

Je pomalé zpracování informací vázáno na nižší IQ?

Nižší rychlost zpracování není známkou nedostatku inteligence . Nicméně pomalá rychlost zpracování informací může způsobit potíže ve vztazích, ve škole, v práci a v sociálních situacích.

Jak stárneme, kognitivní funkce obecně začínají klesat. Pod tento deštník je zahrnuta rychlost zpracování informací. Věk však není jediná věc, která může mít vliv na rychlost zpracování vašich informací. Spousta faktorů může způsobit pomalé zpracování informací, od genetiky po předchozí trauma.

Pokud jde o stárnutí, co je to na stárnutí, které způsobuje zpomalení rychlosti zpracování informací, proč jsou někteří lidé ve své podstatě pomalejší ve zpracování informací a co když k pomalejší rychlosti zpracování informací mohou přispět nebo způsobit nějaké duševní poruchy?

Zpracování informací a kognitivní funkce

Jak si budeme povídat, pomalá rychlost zpracování informací není známkou nízké inteligence. Stejně tak schopnost rychlého zpracování informací nemusí nutně korelovat s vysokou nebo dokonce nadprůměrnou inteligencí.

Pokud má někdo pomalou rychlost zpracování informací, neznamená to, že nerozumí informacím, které jsou mu předkládány. Dokončení určitých úkolů (jako je čtení, řešení rovnic a psaní poznámek) však může být obtížnější a bude trvat déle, pokud má někdo nízkou rychlost zpracování.

A co víc, pro lidi s nižší rychlostí zpracování informací bude někdy obtížné věnovat pozornost, začít nové úkoly, plánovat, rozhodovat se a stanovovat cíle ve srovnání s někým, kdo má rychlejší zpracování informací. To je způsobeno zásahem do exekutivního fungování .

Také naznačovat, že pomalá rychlost zpracování informací je známkou nedostatku inteligence, znamená naznačovat, že existuje pouze jeden typ inteligence, a my víme, že tomu tak není. Emoční inteligence, logické uvažování, jazykové, prostorové, hudební, intrapersonální a interpersonální jsou jen některé ze způsobů, jakými může člověk disponovat inteligencí. Někteří lidé se snaží v jedné oblasti, ale bojují v jiných.

Vidíme to poměrně často u případů poruchy autistického spektra . Například někdo ve spektru může mít výjimečně vysokou hudební inteligenci, ale má potíže s interpretací sociálních podnětů, jako je tón hlasu nebo výrazy obličeje.

Na druhou stranu, někdo s vysokou rychlostí zpracování informací se může zdát inteligentnější, protože si dokáže poměrně rychle vybavit dříve naučené informace, ale nemusí být nutně inteligentnější než někdo, kdo reaguje pomalu. Vyšší rychlost zpracování informací však obvykle znamená, že jednotlivec je schopen pracovat rychleji a efektivněji.

Proč se někteří lidé rodí s pomalým zpracováním informací

Pomalá rychlost zpracování informací může být způsobena něčí mozkovou strukturou, konkrétně délkou dendritů. Dendrity jsou specializovanou částí neuronu.

Mozkové buňky nebo neurony vypadají velmi odlišně od ostatních buněk, které mají tendenci být velmi malé a kruhového tvaru. Mozkové buňky jsou dlouhé a šlachovité a mají tvar trochu jako stromy. ‚Kmen‘ neboli axon je nejdelší částí neuronu a dendrity by byly větve, které se táhnou ze stromu.

Aby informace přecházely z neuronu na neuron, musí chemické látky zvané neurotransmitery v podstatě „přeskakovat“ přes prostor mezi jedním dendritem a druhým, který se nazývá synapse.

V některých případech může mít člověk méně dendritů nebo mohou být dendrity příliš krátké. V obou případech je prostor mezi neurony větší, což znamená, že neurotransmitery mají větší vzdálenost k „skoku“ a předávání informací trvá déle.

Dalším důvodem pomalého zpracování informací může být, že někdo má méně neurotransmiterů. Deprese je například charakterizována nedostatkem produkce neurotransmiteru serotoninu a jedním převládajícím příznakem deprese je pomalejší rychlost zpracování informací.

Pokud máte méně neurotransmiterů souvisejících se zpracováním informací, jako je glutamát, nebo pokud vaše neurotransmitery narazí na problémy s předáváním informací, známé jako synaptické zpoždění, může to potenciálně způsobit pomalé zpracování informací. Některé příčiny synaptického zpoždění zahrnují genetické faktory, užívání drog nebo vystavení toxickým chemikáliím nebo těžkým kovům.

Jak se informace předávají z neuronu do neuronu v mozku

Konečně můžeme zvážit cestu neurotransmiterů při předávání informací. Když se informace přenáší z neuronu do neuronu, probíhá to specifickou cestou nazývanou nervová dráha. V průběhu času, pokud jsou tyto stejné informace pravidelně přístupné, pokračují ve stejné nervové dráze. Čím častěji něco děláme nebo si něco vybavujeme, tím rychleji jsou informace předány při každém přístupu. Přemýšlejte o tom, kolikrát musíte slyšet píseň, než si zapamatujete text nazpaměť.

Většina toho, co dělá náš mozek „lidským“, má co do činění s činností ve frontálním laloku, konkrétně v oblasti zvané prefrontální kůra. Zde se odehrává většina našeho výkonného fungování, a tedy i zpracování informací. Je to místo, kde děláme všechno naše „lidské“ myšlení: věci jako plánování, uvažování, regulace emocí a interpretace vizuálních dat.

Špatně organizovaný čelní lalok může být dalším faktorem, který zpomaluje zpracování informací. To může být jednoduše způsobeno malformacemi nebo to může být důsledkem poranění mozku nebo hlavy.

Pomalá rychlost zpracování a problémy s duševním zdravím

Něčí pomalá rychlost zpracování může být také způsobena problémy s duševním zdravím.

Poruchy zrakového zpracování, jako je dyslexie nebo dyskalkulie, a poruchy sluchového zpracování často způsobují zpoždění ve zpracování informací. Pokud má někdo poruchu zrakového nebo sluchového zpracování, způsob, jakým vidí a slyší věci, není ovlivněn, ale jeho mozek má potíže s interpretací informací. Překonání těchto překážek vyžaduje hodně tvrdé práce a lidé s poruchami sluchového nebo zrakového zpracování musí při učení udělat „kroky navíc“, což samozřejmě ovlivňuje rychlost zpracování informací.

Navíc je ADHD spojeno s rychlostí zpracování informací, ale možná ne tak, jak si myslíte. Podle studie , která diskutovala o výsledcích léčby dětí s diagnózou ADHD, „U dospělých s ADHD byly příznaky hyperaktivity-impulzivity spojeny s vyšší rychlostí zpracování a příznaky nepozornosti byly spojeny s nižší rychlostí zpracování“.

Konečně, pomalejší rychlosti zpracování informací byly také pozorovány v případech schizofrenie . „Konkrétně se rychlost zpracování neustále ukazuje jako nepřiměřený deficit u schizofrenie na pozadí generalizovaného kognitivního deficitu. Jako taková byla vyslovena hypotéza, že rychlost zpracování může zprostředkovat širší řadu kognitivních poruch u schizofrenie,“ uvádí studie, která se zabývala rychlostí zpracování a pracovní pamětí pacientů s diagnózou schizofrenie.

Poruchy nálady a rychlost zpracování informací

Poruchy nálady, jako jsou úzkostné poruchy a deprese, jdou často ruku v ruce s rychlostí zpracování informací. Přestože rychlost zpracování informací nesouvisí s inteligencí, narušení a potíže zpomalující zpracování informací způsobí myšlení a učení, mohou být frustrující a znesnadňují rozvoj vytrvalosti. Může také způsobit nízké sebevědomí a špatný sebeobraz u dětí i dospělých.

A co víc, jak děti stárnou a problémy způsobené pomalým zpracováním informací jsou stále zjevnější, může to vést k negativním pocitům z učení a jejich schopnosti učit se. Společně všechny tyto problémy související s pomalým zpracováním informací mohou zhoršit určité problémy duševního zdraví, zejména poruchy nálady.

Porucha nálady může zároveň způsobit zpomalení rychlosti zpracování informací, ať už kvůli samotným symptomům, nebo jako vedlejší účinek léků.

Lidé s úzkostí často zažívají mozkovou mlhu a pomalejší reakce.

U deprese jsou zpomalené myšlenky a zhoršená schopnost myslet dva převládající příznaky, které přímo souvisejí s rychlostí zpracování informací. Studie z roku 2008 nakonec zjistila, že hlavní rozdíl mezi depresivními adolescenty a těmi bez deprese, pokud jde o akademický výkon, byl způsoben rychlostí zpracování, nikoli schopností jednotlivce dělat úkoly, jako je kouzlení a čtení.

Kromě toho mohou lidé trpící chronickou úzkostí zjistit, že jejich schopnost rychle zpracovávat informace je narušena kvůli neustálému stavu vzrušení. Když je mozek v panickém a bdělém stavu, jako je tomu u chronické úzkosti, v podstatě „zamrzne strachem“ a přestane zpracovávat informace.

Konečně, pacienti s diagnostikovanou hraniční poruchou osobnosti a bipolární poruchou také vykazovali určité deficity v celkové kognitivní schopnosti, včetně zpracování informací, ale existuje velmi vysoký stupeň variability v typu a závažnosti kognitivní poruchy.

Proč se rychlost zpracování informací s věkem zpomaluje

Skutečnost, že rychlost zpracování informací se s přibývajícím věkem zpomaluje, je pojem, který mnozí z nás přirozeně znají. To je většinou způsobeno rozpadem bílé hmoty.

Bílá hmota je tkáň, která se nachází hluboko v mozku. Obsahuje axony, které jsou obaleny tukovou látkou zvanou myelin, která axony chrání a izoluje. Myelin má bílou barvu, což je způsob, jak bílá hmota získala svůj název.

Když spolu neurony mluví, zprávy mezi různými částmi nervového systému procházejí bílou hmotou. Postupem času, jak se bílá hmota začne rozkládat, je výsledkem pomalejší přenos informací.

Někteří lidé mají genetickou predispozici k rozpadu bílé hmoty, ačkoli vědecká komunita plně nechápe, proč k tomu dochází. Neurodegenerativní onemocnění, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, se obvykle vyznačují poklesem kognitivních funkcí a zpomaleným zpracováním informací. Jsou spojeny s rozpadem bílé hmoty, a protože případů těchto nemocí přibývá s tím, jak populace stárne a žije déle, stále více peněz se nalévá do výzkumu, aby se lépe porozumělo tomu, co rozklad způsobuje.

Víme však o některých rizikových faktorech, které jsou přímo spojeny s rozpadem bílé hmoty. Stavy, jako je cukrovka, srdeční choroby, vysoký krevní tlak a ateroskleróza, stejně jako činnosti jako kouření, jsou souhrnně označovány jako „vaskulární rizikové faktory“, protože omezují zdravý průtok krve do mozku a v podstatě hladoví krevní cévy, které vyživují bílou hmotu. kyslík a glukózu, které potřebuje.

Mezi další rizikové faktory rozpadu bílé hmoty patří poranění hlavy, infekce, autoimunitní onemocnění a genetická onemocnění, jako jsou leukodystrofie.

Většina z nás s přibývajícím věkem zažije určitý pokles ve zpracování informací, ale existuje několik věcí, které můžeme udělat pro zmírnění poklesu ve zpracování informací nebo dokonce pro zlepšení naší schopnosti zpracovávat informace. Pomoci může zdržení se výše zmíněných rizikových faktorů cév, pravidelné cvičení, zdravá a vyvážená strava a dostatek spánku. A co je nejdůležitější, pokračování v intelektuální výzvě tím, že se budete účastnit činností, jako je luštění křížovek, čtení a učení se novým dovednostem, vám pomůže udržet si schopnost rychle a efektivně zpracovávat informace.