Proč je tak důležité být k sobě laskavý

Být k sobě laskavý přímo souvisí se sebeláskou. Je těžké zvládnout jedno bez druhého a obojí je neuvěřitelně důležité. Je všeobecně známo, že být k sobě laskavý je dobré pro vaše duševní zdraví, přesto se někteří lidé snaží být k sobě laskaví. Je obzvláště matoucí, když někdo, kdo je tak skvělý v tom, že je laskavý a soucitný k ostatním, není tak laskavý nebo soucitný k sobě.

Oscar Wilde , slavný irský básník a dramatik, kdysi řekl: Milovat sám sebe je začátek celoživotního románku. Jako každý romantický příběh, plynoucí čas přináší slunečné i bouřlivé okolnosti, které otestují vaši vnitřní sílu a váš vztah k sobě samému. Zkoušky a trápení v životě často vedou k sestupné spirále sebenenávist a negativních myšlenek, pokud se vědomě nesnažíte být k sobě laskaví.

Musíte si dát prostor k chybám a také musíte dát prostor ostatním, aby chybovali.

Sebeláska je samozřejmě snazší v dobrých, šťastných dnech, kdy se cítíte hrdí na sebe a své úspěchy. Když však vaše sebevědomí dostane ránu, jste odmítnuti nebo v něčem selžete, tato sebevědomá láska by mohla vyletět z okna a být nahrazena negativním sebemluvením. Mohli byste se náhle soustředit na své chyby a tvrdě se odsuzovat. Vaše hlava se může naplnit studem a sebeobviňováním. V takových chvílích může být laskavý k sobě rozdíl.

Pokud vám někdo důležitý ve vašem životě nedává prostor k tomu, abyste dělali chyby, mohlo by být náročné naučit se trochu ochabovat, protože nejste zvyklí dostávat takové ochabnutí (nebo výhodu z pochybností) od ostatních. Možná budete muset přehodnotit vztahy, kde vaše chyby nejsou akceptovány.

Nemůžeme vždy jednat dokonale. Je lidskou přirozeností dělat chyby. Někdy zanecháme sociální interakci s pocitem mírného zahanbení za něco, co jsme řekli nebo udělali. Jindy někoho zklameme nebo selžeme v úkolu. Být laskavý k sobě je způsob, jak si zajistit, že na sebe půjdete lehce a necháte své neúspěchy, aby vás něco naučily, místo aby vás dostaly dolů.

Být laskavý k sobě je rozhodující pro zvládnutí sebelásky

Je důležité získat zpět své vlastní srdce a získat zpět svou důvěru prostřednictvím sebelásky a soucitu. Pokud chcete více pocitů sebepřijetí, spokojenosti a štěstí bez ohledu na vaši životní situaci, musíte být k sobě laskaví.

Být k sobě laskavý znamená stát se svým vlastním nejlepším obhájcem a praktikovat soucit se sebou samým, a to i na těch nejnižších bodech. Chovejte se k sobě s láskou, laskavostí a péčí jako s nejlepším přítelem.

Postavte se za sebe, když jsou vaše nedostatky nespravedlivě pilovány, protože každý je vadný jiným způsobem.

Když se máte rádi, vážíte si sami sebe a vážíte si jich. Tyto pocity živíte všímavým jednáním, které podporuje váš fyzický, duchovní a emocionální růst. Když se budete milovat, budete si vážit svého blahobytu a štěstí, takže se k sobě budete chovat laskavěji. Ve stejném duchu, když se k sobě budete pravidelně chovat laskavě, rozvíjíte více sebelásky, takže je to velmi pozitivní cyklus.

Nikdo nemůže nalít z prázdného poháru

Mějte na paměti, že nikdy není sobecké upřednostňovat sami sebe a starat se o své potřeby. Nikdo přece nemůže nalévat z prázdného kelímku. Být laskavý sám k sobě vám pomůže být laskavější i k ostatním.

Pokud se chcete chovat k ostatním správně a dát ostatním lidem tu nejlepší verzi sebe sama, vše začíná zevnitř. Pravděpodobně jste slyšeli výraz, Musíte se naučit, jak milovat sami sebe, než budete moci milovat někoho jiného. Miluj nejprve sebe, aby tato láska přetékala k ostatním. Neobětujte své vlastní blaho, abyste potěšili pouze ostatní. Místo toho pracujte na tom, abyste byli k sobě laskaví a důsledně praktikujte sebelásku, abyste byli motivováni k tomu, abyste v životě činili zdravá rozhodnutí, která vás vyživují a dobře vám slouží. Když jste laskaví k sobě, je snadné praktikovat laskavost k ostatním.

Být laskavý k sobě vám pomůže přijmout laskavost od ostatních

Pro mnoho lidí, kteří bojují se sebeláskou a nejsou k sobě příliš laskaví, je také obtížné přijímat lásku a laskavost od ostatních.

Jinými slovy, můžete přijmout špatné zacházení nebo se v důsledku toho spokojit s méně, než si zasloužíte v přátelství a ve vztazích. Na druhou stranu, čím laskavější k sobě budete, tím méně pravděpodobně přijmete špatné zacházení od ostatních.

Jedním z nebezpečí zlého na sebe je to, že když jsou na vás ostatní lidé zlí, normalizujete to. To může mít za následek nezdravé nebo toxické vztahy.

Stanete se odolnějšími

Když budete k sobě laskavější, nebudete se tolik soustředit na to negativní. To vám pomůže rychleji se odrazit z těžkých situací. Když se stanou špatné věci, můžete se buď zaměřit na to negativní a dostat se do hry na sebeobviňování a hanbu, nebo to můžete zkusit pozitivně zatočit, například: Jsem rád, že jsem se naučil tuto lekci, jde to jen aby mi pomohl stát se moudřejším. Být laskavý k sobě vám pomůže najít hodnotu ve chvílích, které je třeba naučit (i když to byla tvrdá lekce, která vás rozrušila) a začnete na nešťastné situace nahlížet o něco pozitivněji, protože je budete vnímat jako něco, co vám pomohlo růst.

Být k sobě laskavý pomáhá předcházet úzkostným myšlenkám

Úzkostné myšlenky často pramení z negativního sebevnímání. Samozřejmě ne všechny úzkostné myšlenky, které se vymknou kontrole, začínají tímto způsobem, protože úzkost může způsobit mnoho různých věcí. Pokud však budete k sobě laskaví, může vám to pomoci zabránit tomu, abyste propadli králičí nory suverénně negativními nebo úzkostnými myšlenkami. Je to díra, ze které může být těžké vylézt, takže pokud můžete zabránit tomu, aby se vaše myšlenkové pochody ubíraly tímto negativním směrem tím, že na sebe budete méně tvrdí, je to mnohem lepší pro vaše duševní zdraví.

Naučte se akceptovat, že každý má jiné silné a slabé stránky

Být k sobě laskavý je mnohem snazší, když pochopíte, že každý má jiné silné a slabé stránky. Když jsme k sobě laskavější pravidelněji, začneme mít své nedostatky a nebudeme je zdokonalovat, ale spíše je začneme přijímat. Všichni jsme v něčem skvělí a v něčem chybní, a to je normální.