Co jsou pesticidy? Pokud jste hádali, že pesticidy se používají k hubení škůdců, měli byste pravdu. Protože lidé sdílejí svět se zvířaty a zvířátky, je běžné, že se s těmito otravnými zvířátky nebo hlodavci setkáte i v pohodlí svého domova. Možná jste museli nastříkat insekticid, abyste zničili kolonii mravenců, použít rodenticid k zabití nevítané krysy nebo najmout specialistu na hubení škůdců, aby se zbavil termitů.
Škůdci od přírody běžně přenášejí patogeny, bakterie a choroboplodné zárodky, které poškozují lidské zdraví. Lidé se proto spoléhají na pesticidy, aby zabránili množení škůdců a potenciálním škodám, které by mohli způsobit lidem, včetně majetku a produktů, které lidé konzumují a které mohou obsahovat chemická rezidua. Pesticidy pocházejí z latinského kořenového slova „cida“ nebo „zabít “. A jak jeho název napovídá, k hubení škůdců se používají pesticidy.
Co jsou pesticidy a jsou moderní látkou? Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nejsou pesticidy, které se běžně vyskytují v dnešních železářstvích nebo obchodech s domácími potřebami, vynálezy poslední doby. Ve skutečnosti starověké civilizace používaly nějakou formu pesticidů, aby udržely své plodiny bez škůdců. Například starověcí Sumerové umístili na své rostliny elementární síru, aby udrželi hmyz na uzdě. Podobně středověcí farmáři používali pro své plodiny chemikálie jako arsen nebo olovo, zatímco Číňané používali sloučeniny arsenu a rtuti. Dokonce i Řekové a Římané se spoléhali na síru, popel a olej, aby chránili plodiny, dobytek a dokonce i svá těla před škůdci. Ten druhý si můžete představit jako obdobu dnešního repelentu proti komárům nebo vši.
Jak můžete vidět z výše uvedených příkladů, všechny pesticidy nejsou stvořeny stejně, což znamená, že ne všechny pesticidy jsou tak nebezpečné. Některé pesticidy na rostlinné bázi jsou bezpečné, protože jsou zcela přírodní a neobsahují toxiny. Jaké jsou pesticidy, které jsou považovány za nebezpečné? Některé pesticidy musí být používány s extrémní opatrností s výstražnými štítky, jako je „nebezpečný“ nebo „jed“, vyražené na nádobě kvůli jejich vysoké úrovni toxicity. Vše se scvrkává na aktivní složky používané k hubení škůdců v pesticidu. Zjistěte více o používání pesticidů, zejména jako majitel domu, který se zabývá potenciálním zamořením, které by mohlo mít dopad na zdraví, nebo jako spotřebitel plodin, který často jí ovoce a zeleninu, protože pesticidy se běžně používají v zemědělství.
Co jsou pesticidy? Rozsah klasifikací pesticidů
Pesticidy mohou být jakákoli látka nebo směs látek, které jsou určeny k hubení, ničení, eradikaci nebo kontrole škůdců. Pomáhá to zmírnit šíření nemocí a podporuje růst hospodářských zvířat nebo rostlin, které se běžně používají pro lidskou spotřebu. Pesticidy jsou často klasifikovány na základě jejich úrovně toxicity, toho, co zabíjejí, jejich biologické rozložitelnosti a chemického složení. Podívejte se na níže uvedené klasifikace pesticidů:
Úrovně toxicity
Světová zdravotnická organizace ( WHO ) klasifikuje úrovně toxicity pesticidů do čtyř kategorií. Klasifikace je založena na technické kvalitě účinných látek v pesticidech. Klasifikace jsou následující:
- Třída Ia: extrémně nebezpečný
- Třída Ib: vysoce nebezpečný
- Třída II: středně nebezpečný
- Třída III: mírně nebezpečný
Škůdci zabiti
- Insekticidy-hmyz
- Rodenticidy-hlodavci nebo krysy a myši
- Herbicidy-byliny nebo rostliny
- larvicidy-larvy
- Baktericidy-bakterie
- Fungicidy-plísně nebo houby
Biologická odbouratelnost
Pesticidy lze také klasifikovat podle toho, jak jsou jejich složky biologicky odbouratelné. Podívejte se na ně níže:
- Biologicky odbouratelné: Jak název napovídá, tyto pesticidy mohou být snadno rozloženy mikroby a jinými živými bytostmi, které napomáhají rozkladu. Tyto pesticidy lze často rozložit na neškodné sloučeniny. Ty jsou obecně považovány za přijatelnější než chemické. Příkladem jsou bylinné směsi používané při ochraně plodin proti hmyzu.
- Perzistentní: Pokud se biologicky rozložitelné látky snadno rozloží, zpracování perzistentních chemikálií bude trvat mnoho měsíců nebo dokonce let. Tyto perzistentní látky by mohly mít škodlivé dopady a trvalé biologické účinky na osoby, které s nimi zacházejí. Při manipulaci s těmito perzistentními pesticidy je tedy nejlepší postupovat s maximální opatrností.
Chemické složení
A konečně, pesticidy lze klasifikovat podle toho, z jakých chemikálií pocházejí během výroby. Obecně platí, že přírodní chemikálie z rostlin jsou pro člověka mnohem zdravější než syntetické protějšky.
Specialisté na kontrolu škůdců však tvrdí, že některé chemikálie vyrobené v laboratoři jsou při řešení zamoření škůdci účinnější než jejich zcela přirozené protějšky. Je to ošemetná situace, protože chcete vymýtit škodlivé škůdce, ale zároveň nechcete být vystaveni toxickým látkám, které by mohly nepříznivě ovlivnit vaše zdraví. Zde jsou nejběžnější chemické pesticidy na trhu:
- Organofosfáty: Většina vyrobených z těchto látek jsou insekticidy. Bohužel ovlivňují lidský nervový systém. Expozice by mohla narušit enzymy, které regulují neurotransmitery.
- Karbamát: Je podobný výše uvedené chemikálii, protože také narušuje enzym, který reguluje neurotransmitery nervového systému. Ale to je naštěstí reverzibilní se sníženou expozicí a léky (v případě potřeby).
- Pyrethroid: Toto je syntetická verze pyrethrinu. Pyrethrin se běžně vyskytuje v květu chryzantémy. Přírodní varianta je méně stabilní, zatímco syntetická byla speciálně vyvinuta pro maximalizaci stability.
- Organochlor: Tyto insekticidy byly populární na konci 19. století. Příklady jsou DDT, toxafen a chlordan. Mnoho zemí je zakázalo kvůli jejich dopadům na životní prostředí a zdraví. Jsou také extrémně odolné a těžko biologicky rozložitelné. Pokud se to ve vaší zemi stále používá, mějte se na pozoru. Pro ochranu vašeho zdraví je důležité číst seznam složek.
- Herbicidy: Existuje mnoho variant herbicidů, které se obvykle spoléhají na sulfonylmočoviny. Byly hromadně vyráběny pro kontrolu plevele. Nadměrné používání by však mohlo bránit reprodukci jiných rostlin a ovlivnit úmrtnost rostlin.
- Biopesticidy: Pocházejí z přírodních materiálů, jako jsou bakterie, minerály, rostliny a dokonce i živočišné suroviny.
Možné zdravotní problémy spojené s pesticidy
Aby byly pesticidy účinné, často obsahují aktivní složky k hubení nebo kontrole škůdců. Pesticidy se typicky uvolňují do životního prostředí, což vede ke znečištění životního prostředí kontaminací vzduchu, půdy nebo půdy a vody. Někteří z těchto hubičů škůdců mohou zničit jiná zvířata a hmyz, kteří nejsou zamýšleným cílem pesticidu, což vede k biologické nerovnováze.
Většina těchto látek je navíc toxická pro člověka. Nesprávné použití a expozice může vést k oxidačnímu stresu, alergické reakci, podráždění, otoku nebo v extrémních případech i smrti. Některé pesticidy jsou pro člověka vysoce smrtelné nebo jedovaté. Pesticidy jsou často kategorizovány na základě jejich úrovní toxicity, přičemž rozsah I je pro člověka nejsmrtelnější až III je nejméně nebezpečný.
Vzhledem k tomu, že pesticidy obsahují složky, které poškozují populaci škůdců, kterou mají v úmyslu regulovat, mohou být pesticidy potenciálně nebezpečné pro lidi, zvířata a dokonce i pro životní prostředí. Pokud tedy používáte pesticidy doma nebo s nimi pravidelně přicházíte do styku v práci , musíte rozumět tomu, co používáte. Všimněte si úrovní toxicity chemikálie a potenciálních nepříznivých účinků na zdraví. Měli byste také přijmout preventivní opatření k minimalizaci expozice pesticidům, které používáte.
Akutní expozice
Čtyři způsoby vystavení těmto chemikáliím jsou dermální kontakt přes kůži, inhalace nosem, orální cestou nebo požitím v ústech a kontakt s očima buď rozstříknutými kapičkami, aerosolovými částicemi nebo mnutím kontaminovaných prstů do očí. Nebezpečí nebo potenciální zranění jsou určena úrovní toxicity pesticidu a mírou expozice. Například farmář vdechující výpary z insekticidu se zotaví rychleji než batole, které omylem spolkne stejný materiál. Toto jsou nejčastější, bezprostřední a škodlivé účinky používání pesticidů:
- Respirační problémy zejména u lidí s rýmou a astmatem
- Puchýře, vyrážky a další kožní problémy
- Otoky a štípání očí se zarudnutím a podrážděním
- Nevolnost
- Zvracení
- Bolesti hlavy nebo závratě
- Bolest břicha
- Průjem
Pozoruhodné je, že výše uvedené příznaky se týkají akutní expozice, což znamená jednorázové náhodné zneužití pesticidů, které netrvá déle než jeden den.
Chronická expozice
Ti, kteří jsou opakovaně po určitou dobu vystaveni některým chemikáliím, a to i v malých dávkách, jsou více ohroženi souvisejícími zdravotními problémy. Osoby, které pravidelně manipulují s pesticidy při práci, mohou trpět závažnějšími a dlouhodobějšími dopady, jako jsou následující:
- Problémy se zrakem
- Poškození plic
- Srdeční selhání
- Toxicita pro vývoj plodu vedoucí k vrozeným vadám
- Dopady na reprodukční zdraví, jako je nízký počet spermií nebo neživotaschopná vajíčka
- Genetické změny
- Imunotoxicita
- Poruchy krve
- Vývoj benigních nebo maligních nádorů (s následkem rakoviny)
- Neurologické poruchy, jako je Parkinsonova choroba , nervové poruchy vedoucí k problémům, jako je třes nebo špatná rovnováha
- Narušení endokrinní funkce
Použití pesticidů a potenciální expozice
Pokud jste přemýšleli, co jsou pesticidy a jsou nebezpečné? Vaší zvědavostí je, že jste zodpovědní za své zdraví. Pokud konzumujete produkty a dobytek ošetřený pesticidy schválenými FDA, můžete se nevědomky vystavovat pesticidům . FDA prosazuje tolerance stanovené agenturou EPA (Environmental Protection Agency), pokud jde o množství reziduí pesticidů, která mohou legálně zůstávat v potravinách a krmivech pro zvířata. Pokud vás to znepokojuje, rozhodněte se pro organické produkty a dejte si záležet na důkladném mytí zeleniny.
Navíc nikdo nechce mít doma škůdce. Mohli byste být tedy vystaveni pesticidům, abyste zabránili nežádoucím škůdcům, zvláště pokud žijete v oblasti, která je náchylná k sezónnímu zamoření škůdci. Pokud používáte určitý pesticid, poznamenejte si účinnou látku, protože je to sloučenina zodpovědná za kontrolu škůdce. Opět platí, že pesticidy mají různé úrovně toxicity na základě této aktivní složky. Chcete-li zmírnit potenciální nebezpečí, vyberte pesticid s nejnižší toxicitou.
Navíc by pomohlo použití správných aplikačních metod ke snížení chemické expozice. Dejte si záležet na tom, abyste si vždy přečetli štítky a řídili se pokyny. Používejte ochranné prostředky , jako je obličejová maska, rukavice s podšívkou a brýle, protože podporují nejbezpečnější manipulaci s chemikáliemi a snižují respirační, dermální a oční expozici. Chemikálie skladujte na bezpečném místě, mimo dosah vašich dětí.
Tip: Pro dosažení přesných a spolehlivých výsledků při vážení v laboratoři používejte kalibrované a ověřené váhy Sartorius. Více informací naleznete na https://sartorius.cz/kategorie-produktu/laboratorni-vahy/.