Optimismus vs pesimismus jsou dva protichůdné pohledy na svět, o kterých se vášnivě diskutuje. Existuje vysoká pravděpodobnost, že většina z nás se v různých okamžicích svého života cítila optimisticky i pesimisticky. Nicméně, pokud jde o optimismus vs pesimismus, většina lidí je většinou buď jedno, nebo druhé.
Jinými slovy, většinou se přikláníme k jednomu z těchto světonázorů více než k druhému. To znamená , že si toho ostatní často všimnou, zda jste obecně optimističtí (pozitivní a nadějní) nebo pesimističtí ( negativní a cyničtí). Otázkou je, je jeden z těchto pohledů na svět lepší než ten druhý? Jaké jsou výhody a nevýhody každého z nich?
Optimismus vs pesimismus
O pozitivním a optimistickém pohledu na život se toho dá říct hodně, ale realističtější pohled na věci má také spoustu výhod. V této příručce se blíže podíváme na optimistické vs pesimistické pohledy na svět, odkud pocházejí a jak se projevují ve vztazích a přátelstvích.
Co je to optimistický pohled na svět?
Optimista je někdo, jehož duševní postoj je charakterizován nadějí, pozitivitou a důvěrou ve svůj úspěch. Vidí dobré a pozitivní výsledky do budoucna a často vidí to dobré v každém – i v těch, kteří to navenek nedávají najevo.
Optimista vám například s větší pravděpodobností poskytne výhodu v pochybnostech než pesimista.
Pro optimisty jsou těžkosti a neúspěchy jen překážkami, které vesmír posílá, aby je otestoval a naučil je lepším postupům do budoucna. Optimisté obvykle věří v koncept, že budoucnost přináší lepší dny.
Lidé, kteří jsou optimisté, mají často pocit, že zažívají v životě více pozitivních věcí a zároveň se cítí méně vystresovaní a ohromeni.
Pokud jde o optimismus vs pesimismus, je možné, že optimisté skutečně zažívají v životě pozitivnější výsledky. To je často označováno jako zákon přitažlivosti .
Co je to pesimistický pohled na svět?
Pesimista, známý také jako cynik nebo unavený, má opačný pohled na svět než optimista. Pesimisté často vidí nepříznivé výsledky ve své budoucnosti, vidí na druhých to nejhorší, často docházejí k negativním závěrům a obviňují se z těžkostí, kterým v životě čelí. Často méně důvěřují svým úspěchům a celkově zastávají negativnější postoj.
Pro pesimisty mají pozitivní události tendenci být vnímány jako náhody místo něčeho, co si zaslouží, a mají tendenci vidět tyto události jako mimo jejich kontrolu a je méně pravděpodobné, že se někdy opakují. Pesimisté jsou samotnou definicí toho, že sklenici vidí poloprázdnou, místo poloplnou.
Lidé, kteří jsou pesimističtí, mají často pocit, že mají více negativních životních zkušeností a mají tendenci méně důvěřovat sami sobě. Proto jsou často více ve stresu.
Podle Zákona přitažlivosti jim negativní postoj pesimisty přinese jen další negativní zkušenosti. Je tomu však skutečně tak?
Jaké jsou výhody a nevýhody optimismu vs pesimismu?
Pesimismus i optimismus mají své výhody i nevýhody. Ani jeden z těchto pohledů na svět není dokonalý a často je nejlepší zkusit a přijmout zdravou kombinaci obou. Níže jsou uvedeny některé výhody a nevýhody, které byste měli zvážit:
- Optimisté jsou méně pravděpodobní, že budou realističtí, zatímco pesimisté jsou více založeni na realitě
- Optimisté jsou spíše zaslepeni špatnými zprávami, zatímco pesimista je lépe dokáže přijmout po svém.
- Optimisté mohou trpět toxickou pozitivitou , která znehodnocuje pocity těch, kteří se potýkají s těžkým obdobím. Optimisté mohou s větší pravděpodobností zůstávat v toxických vztazích.
- Optimisté mohou často zapomínat na správné posouzení situace z hlediska rizika, zatímco pesimisté jsou často připraveni na každý možný výsledek
- Pesimisté se častěji cítí vystresovaní a ohromeni, protože mají tendenci soustředit se na negativní výsledky a negativní emoce.
- Pesimisté nemají vždy skvělé emocionální zdraví ve srovnání s optimisty , což ukazuje, že mají pravděpodobnější stavy, jako je deprese a úzkost.
- Pesimisté mohou být vůči ostatním podezřívavější, více paranoidní a vyvozovat o lidech přehnaně špatné závěry , které jsou často mylné a zavádějící.
Optimismus vs pesimismus: genetický nebo naučený?
Toto je klasický argument přírody versus výchova – rodíme se jako optimisté nebo pesimisté, nebo je to něco, co se učíme – nebo kombinace obojího? Existuje spousta studií na toto téma, a i když nám výzkum nedal definitivní odpovědi, ukázal, že v mixu je trochu obojího.
Existuje genetický faktor, který zastává jeden z těchto světonázorů nad druhým, a i když se studie liší v procentu vlivu našich genů na to, zda se staneme optimisty nebo pesimisty, ukázalo se, že je to až 50 %. Druhá polovina je určována našimi životními zkušenostmi, našimi vzory a lidmi kolem nás – tím se hraje koncept výchovy.
To znamená, že zatímco naše genetika v tom má tendenci hrát roli, máme sílu změnit své myšlení a změnit způsob, jakým myslíme. Proto je možné najít zdravější rovnováhu mezi optimismem a pesimismem a pokusit se změnit negativní myšlenky tak, aby se staly pozitivnějšími, pokud vás vaši vrstevníci považují za příliš negativní.
Co se stane, když se optimista a pesimista pokusí randit nebo být přáteli?
Kombinace optimista a pesimisty může kupodivu velmi dobře fungovat v platonických i romantických vztazích. Často to funguje, když se dva lidé ve vztahu vyvažují. Optimista a pesimista si mohou navzájem přinést rovnováhu, přičemž optimisté ukazují pesimistům, že věci se mohou zlepšit a nezaměřovat se vždy na negativní věci, zatímco pesimisté jsou často schopni optimisty uzemnit ve skutečnosti a poskytnout jim realističtější výhled.
Zatímco rovnováha může být vynikajícím doplňkem jakéhokoli vztahu a může pomoci posílit jednotlivce i jejich pouto, ne vždy to tak bude fungovat. Pro pesimistu může být někdy s někým, kdo je vždy pozitivní a má takový energický nebo nadějný pohled na život, vyčerpávající nebo vést k pocitům nedostatečnosti.
Podobně optimisté, kteří jsou neustále s někým, kdo je pesimistický, mohou být poměrně často emocionálně zničení, což může vést k pocitům deprese a také k vyhoření ze snahy udržet pozitivní pohled na dva lidi místo jen na sebe.
Optimisté se často cítí vyčerpaní, pokud musí pracovat přesčas a snaží se svému pesimistickému partnerovi neustále ukazovat pozitivní stránku věci.
I když tedy tyto dva pohledy na svět mohou velmi dobře spolupracovat, je důležité mít na paměti, že komunikace je důležitá a že rovnováhy lze dosáhnout pouze tehdy, když budete spolupracovat na vzájemném povznesení – ne jeden člověk, který dělá všechnu práci.
Klíčem k tomu, aby byl ve vztahu optimista a pesimista, je respekt. Musíte vzájemně respektovat pohledy na svět, bez ohledu na to, že jsou tak odlišné. Budete muset navzájem vidět své vykupující vlastnosti a rozhodnout se, že to bude fungovat.
Není neobvyklé, že se protiklady přitahují.
Optimismus vs pesimismus: Sečteno a podtrženo
Takže pokud jde o optimismus vs pesimismus, co je lepší? Po pravdě řečeno, každý pohled na svět má své klady a zápory, což každému z nich ponechává vlastní sadu výhod. Realisticky, mít rovnováhu mezi těmito dvěma je nejlepší výsledek, který vám dá pocit, že se jako člověk budete cítit lépe.
Z hlediska emočního zdraví se však příklon k optimismu a častější snaha vidět pozitiva jistě zdá být správnou cestou. Jen si pamatujte, abyste si zachovali realismus a obecnou ohleduplnost, která s sebou nese pesimismus. Udělejte to a jako hybrid, který se přiklání trochu více na optimistickou stranu, dosáhnete mnohem silnějšího pohledu na svět.
Pokud se snažíte být v životě optimističtí nebo pozitivní, může to být tím, že nejste dostatečně vděční. Vděčnost vyžaduje cvik, ale všichni máme spoustu věcí, za které můžeme být vděční. Vypěstujte si postoj vděčnosti a zjistíte, že být trochu optimističtější je ve výsledku o to jednodušší.